Blij dat je vader wordt? Leuk man, een mooie tijd staat je te wachten. Maar, het valt niet altijd mee om goed met een zwangere vrouw om te gaan. Wat mag ze eten en wat niet? Wat zeg je wel en waar kun je beter je mond over houden? Is ze echt zoveel moe? En wat betekenen al die zwangerschapskwaaltjes eigenlijk? In dit artikel mijn tips om met je zwangere vrouw om te gaan.
Begrijp wat ze eet
Een zwangere vrouw heeft (vrijwel zonder uitzondering) cravings. Eetbuien. En wat ze dan eet, kan heel specifiek zijn. De ene vrouw gaat geweldig goed op augurken (cliché) en de ander heeft liever dat je elke avond naar de McDrive rijdt voor een bruine zak met cheeseburgers.
Wat het ook is: zorg dat je het in huis haalt. Dat is jouw taak als man. Regel het! Zelfs als dit betekent dat je om 3 uur ‘s nachts ijs moet halen.
En: laat haar haar gang gaan. Nooit klagen over de eetbuiten, tenzij ze natuurlijk iets eet wat niet goed is voor je kind!
Onvoorspelbare hormonen
Een vrouw die zwanger is heeft te maken met een enorm veranderende hormoonhuishouding. Aan jou als man de taak om daar geduldig en vriendelijk onder te blijven. Wordt ze dagelijks emotioneel en moet ze janken? Knuffel haar. Wil ze je het liefste dagelijks met appels bekogelen: laat haar, zolang de meubels heel blijven.
Die hormonen zijn een wonderlijk ding.
Maak het haar comfortabel
De zwangerschap kost heel veel energie. Niet alleen voor jou. Vooral voor je vrouw. Ze zal dus (zeker na een paar maanden zwanger zijn) wat vaker voor pampus op de bank of op bed liggen. Maak het haar dan ook een beetje comfortabel.
Scoor alvast wat punten en haal zelf een zwangerschapskussen voor haar in huis. Of koop een paar lekkere (iets wijder vallende) sneakers voor als ze opgezwollen voeten krijgt.
Verwacht niet dat ze nog met je meegaat op hike en met je wekelijkse mountainbiketocht van 3,5 uur.
Wees attent!
Luister, luister, luister altijd
Je moet áltijd naar je zwangere vrouw luisteren. Ze zal regelmatig bezorgd zijn over de zwangerschap of jullie ongeboren kind. Over haar eigen gezondheid. Over wat jullie te wachten staat. Dat ben je misschien zelf ook wel, trouwens.
Bagatalliseer deze problemen niet! Luister ernaar. Geef haar de kans om te praten over wat haar dwarszit en welke zorgen ze heeft. Het maakt jullie band ook sterken en zorgt ervoor dat je samen beter voorbereid bent op wat voor jullie ligt.
Ga mee naar de verloskundige
Als je vrouw zwanger is, gaat ze regelmatig naar de verloskundige. In het begin elke maand een keertje en naarmaate de zwangerschap vordert, steeds vaker. Als je vrouw last heeft van zwangerschapskwaaltjes misschien nog wat meer. Tegen het eind van de zwangerschap komt ze elke week bij de verloskundige.
Mijn tip aan jou is: ga met haar mee. Het zal wellicht niet altijd kunnen, maar probeer zo vaak mogelijk tijd vrij te maken om mee te gaan. Zo ben je echt betrokken bij de zwangershap en laat je ook aan je vrouw zien dat je het serieus neemt. Bovendien is het gewoon goed om op deze manier precies op de hoogte te blijven van wat er speelt. En je ziet nog eens een keer een echo van je ongeboren kindje.
Nesteldrang: laat maar gaan
Hoe langer je vrouw zwanger is, hoe meer je dit fenomeen zult meemaken: nesteldrang. Ineens moet alles (maar dan ook alles) in gereedheid zijn voor de baby. Van de babykamer tot de kleertjes, van de badspulletjes tot de luiers. De kans is ook aanwezig dat ze uit het niets ineens het hele huis gaat reorganiseren.
Mocht het zover komen en je vrouw wil zelfs dat jij je gereedschap verplaatst: werk rustig mee. Het hoort erbij is een belangrijk deel van het zwanger zijn. Laat het gewoon lekker gaan!
Leer over de zwangerschap en de bevalling
Jouw vrouw is zwanger, maar dat ontslaat jou als man niet van de verplichting je in te lezen in wat er gebeurt. Zorg dat je weet hoe de zwangerschap verloopt en verdiep je in de bevalling. Zorg dat je voorbereid bent op de bevalling. Het laatste wat je wilt is dat je er een beetje als een zoutzak bijstaat terwijl je vrouw door alle fasen van de bevalling heen kreunt, zucht en perst.
Zorg dat je precies weet wat je kunt verwachten! Het volgen van een speciale cursus hiervoor is geen gek idee. Of lees er een boek over.

Conclusie: verdiep je erin en wees er voor haar
De conclusie van dit artikel is niet erg ingewikkeld. Als je vrouw zwanger is, heb je in principe twee belangrijke taken:
- Wees er voor haar
- Verdiep je in de zwangerschap en gerelateerde zaken
Als je dat doet, komt het helemaal goed! Blijf samen lachen en steun elkaar. Het is mij 3 keer gelukt, dus moet jou het ook wel lukken!